Hogyan állítsd össze kedvenced menüjét, ha FŐZÖL neki?

2020.09.10

Főzöl kedvencednek, vagy táp mellett diétáznia kell a kutyának?

Számtalan oka lehet, amiért úgy döntesz, hogy nem bízod másra kedvenced menüjének elkészítését, hanem Te magad állítod össze az étrendjét.

Egyre több információ áll rendelkezésre a nyers étrenddel kapcsolatban, de szinte semmi az otthoni, főtt ételekről, pedig jelentős számú gazdi gondoskodik ő maga a kedvencéről. Emésztési problémák, bélfertőzés, hasmenés, bélhurut esetén az állatorvos ítéli főtt hús-főtt rizs diétára az állatokat. De miből mennyit adjunk ilyenkor?

Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket, ezekre szeretnénk most választ adni.


  • Főtt ételből mennyit adjak?

Felnőtt közepes és nagytestű kutyának a testsúlya 2 %-a a napi adag.

Kistestű felnőtt kutyának és cicának a testsúlya 3-4 %-a.

Kölyökkutyának és cicának a testsúlya 4-6 %-a.

  • Milyen arányban kell tartalmaznia az összetevőket?

A napi menü 80 %-a legyen állati eredetű, 20 %-a zöldség, gyümölcs, gabonaféle.

Az izomhús mellett az állati eredetű összetevők 10-15 %-a legyen állati belsőség, lehetőleg vegyesen (vese, máj, lép, tőgy, here).

  • Ha csak csirkét főzök neki, az elég?

Nem. Törekedj rá, hogy legalább 3-4 különböző állatfaj húsát etesd felváltva. Ezzel biztosíthatod, hogy az összes fehérje bekerüljön a szervezetébe.

Legyen közte szárnyas (csirke, pulyka, kacsa, liba), vadhús (őz, szarvas, fácán), vörös hús (marha, kecske, birka), és halak (lazac, ponty, hering, makréla).

  • Miért mondják, hogy ne adjak csontot? Évek óta főtt csonttal etetem, még sincs semmi baja.

A csont főzés hatására elveszíti a rugalmasságát, és a biológiailag fontos összetevőinek egy része is kifő belőle (pl. kollagén). A rugalmatlan csont szilánkosan, éles felülettel törik, emészthetősége romlik. Habár kicsi az esélye, de bélelzáródást, sérülést, belső vérzést okozhat. Ne kockáztass.

  • Elég, ha csak főtt húst és belsőséget adok neki?

Nem, a megfelelő kalcium-foszfor arányt a főtt étrendnél is be kell tartani. Ha az arány elbillen valamelyik javára, hosszútávon súlyos megbetegedések alakulhatnak ki. Mivel a húsban és a belsőségekben aránytalanul sok a foszfor, gondoskodnunk kell a kalciumpótlásról. Erre tökéletes megoldás a tojáshéjpor adagolása.

  • Miért kell ennyi féle belsőséget etetni? Elég büdösek főzés közben.

A belsőségek nagyon fontos ásványi anyag, és vitamin források. Hőkezelés során egy részük kifő az ételből, ezért fontos, hogy rendszeresen, napi szinten etessük. Mindegyik szervnek más az összetétele, különböző arányban és eltérő mértékben tartalmazzák a vitaminokat, nyomelemeket, Ezért fontos, hogy változatosan etessük.

  • Zsíros, bőrös húst kaptam. Nem lesz hasmenése? Adhatom neki?

Persze! Az kutyák az energiájuk jelentős részét a zsírokból nyerik. A szénhidrátokat részben tudják csak emészteni, zsírigényük nagyobb, mint ami emberi szemmel elegendőnek tűnik. Nyugodtan válaszd a zsírosabb húsokat, a bőrt ne fejtsd le. A főzőlevet, szaftot is add oda neki. Ha nem extrém mértékben eteted zsírral, nem fog gondot okozni.

  • Mennyi és milyen zöldséget etessek?

Az állati eredetű összetevők nem tartalmaznak rostot, ezért a megfelelő bélműködés miatt feltétlenül kell zöldségeket is etetni. Adhatsz céklát, répát, paszternákot, tököt, sütőtököt, cukkinit. Kevés gyümölcs is kerülhet az étrendbe, de ne vidd túlzásba, a kutyáknak nincs szükségük a magas cukortartalmú összetevőkre. Nagyon szeretik az almát, körtét.

A zöldségeket főzd meg, vágd apróra, vagy reszeld le.

  • Mennyi rizst adjak?

Egy átlagos napi aktivitású, egészséges kutya szervezete nem igényli ilyen formában a szénhidrátokat. A nincs diétára fogva a kutya, inkább hagyd ki az étrendből.

Ha muszáj, a zöldség részhez számolva, vagy diétában, teljes mértékben azt helyettesítve, a teljes menü maximum 20 %-a lehet rizs. Ha többet adsz neki, a túlzott keményítőtartalom hasmenéshez, testsúly növekedéshez vezethet.

Munkakutyának, nagyobb aktivitású, nagy energiaigényű kutyának szokták adni. Keményítőtartalma miatt könnyen, és gyorsan hasznosuló energiaforrás. De max. 20 százalékban!

Fontos, hogy nagyon főzd meg, segítsd ezzel az emésztését.

  • Szoktam venni kutyatésztát, burgonyát. Adhatom őket?

Ezeket inkább kerüld, 10 százalék fölé ne menj.

  • Az állatorvos azt mondta, hogy adjak rizst és főtt húst. Milyen arányban?

A kutya húsevő, az ő diétája ehhez kell, hogy igazodjon. 80 % hús és 20 % főtt rizs náluk a helyes arány.

  • Kell táplálék kiegészítőt adni?

Igen, mindenképpen. Főzés hatására sok vitamin elveszik, illetve többek között az antioxidánsokat, kalciumot, a vízben oldódó vitaminokat, több nyomelemet csak így lehet bevinni a szervezetükbe. Ahhoz, hogy teljes értékű legyen az étrend, ezeket pótolni kell. Fontos, hogy természetes eredetűt válassz. Könnyebben, és jobban hasznosítja a szervezet, kevésbé terheli le a kiválasztó szerveket.

Az Omega 3 és 6 zsírsavak alapvetően fontosak. Részt vesznek a sejtképződésben, az enzimfolyamatokhoz elengedhetetlenek, ezért ezeket külső forrásból pótolni kell. Erre tökéletes a lazacolaj, vadlazacolaj, kókuszolaj. Ezeket folyamatosan adagolhatod az ételükhöz.

Kalciumpótlásra tojáshéjpor folyamatosan menjen.

Immunerősítésre a csipkebogyó, a spirulina alga, barna alga kúraszerűen alkalmazva.

Az ízületek védelmére használhatunk zöldkagylóport, kollagént, de főzhetsz csontkocsonyát is.

Mindig a kutya aktuális igényéhez kell igazítani a kiegészítőket, és a legjobb hasznosulás miatt kúraszerűen alkalmazni.

  • Milyen jutalomfalatokat válasszak? Ha szeretném megelőzni a fogkövességet, fogromlást, mit ajánlotok?

Adalékanyagmentes, gabonamentes jutalomfalatokat. A nyers étrendben a nyers csontok helyettesítik a fogkefét. Mivel főve nem adhatsz csontot, illetve a főtt csont szerkezetileg nem alkalmas a fogkő és a plakkok eltávolítására, válassz gabona és cukormentes rágókákat.

A kávéfa szerkezeténél fogva remek fogtisztító, emellett nem koptatja a fogakat, szemben a szarvasaganccsal, és hosszan tartó elfoglaltságot biztosít.

Igyekeztünk összeszedni a leggyakoribb kérdéseket, de ha szeretnél még valamit tudni, nézz be hozzánk. Akár nyersen etetsz, akár főzöl, válassz természetes összetevőket, kiegészítőket, jutalomfalatokat, etess változatosan, hogy megelőzd a betegségek kialakulását, és hosszú, boldog életet biztosíts kedvencednek.